ÚROČNÍK BOLHOJ – Anthyllis vulneraria
Už název napovídá, že bolhoj „hojí bolest“, což znamená různá poranění, v čemž je podobný řebříčku nebo jitroceli. Pomačkané květy přikládáme přímo na vředy a hnisavé rány, silný odvar poslouží jako kloktadlo. Čaj ze sušených květů dezinfikuje vnitřní orgány, uvolňuje zácpu, zlepšuje činnost ledvin, čistí krev i celý organismus.
Dobrou vlastností úročníku je i jeho příjemná chuť a úplná neškodnost, proto se doporučuje jeho užívání i jako součásti zdravého konzumního čaje.
VACHTA TROJLISTÁ – Menyanthes trifoliata
Pomáhá při zkaženém žaludku, nechutenství, léčí játra i žlučník. Její dobrou vlastností je, že normalizuje množství trávicích šťáv, můžeme ji užívat při jejich nedostatku i přebytku. Současně zlepšuje krevní oběh, tvorbu krve a celkově posiluje organismus.
Hořkost vachty vyžaduje i opatrné využívání. Uplatňuje se proto v čajových směsích s dalšími hořkými bylinkami, užíváme ji jen krátce a úplně vyloučíme v těhotenství.
VIOLKA VONNÁ – Viola odorata
FIALKA TROJBAREVNÁ (MACEŠKA) - Viola tricolor
Svými léčivými účinky na dýchací orgány patří violka mezi nejlepší bylinky. Teplý violkový čaj s medem můžeme pít na tišení kašle, uvolňování hlenů, při ochraptění a na uklidnění dýchacího ústrojí. Tento čaj také čistí krev, odstraňuje nadměrné pocení, pomáhá při nemocech močového ústrojí a migréně. Violková tinktura má výborné hojivé působení zevně na kožní nemoci, rány a vnější projevy rakoviny.
Silný violkový čaj může vyvolat nevolnost a zvracení, proto jej užíváme s mírou a přidáváme i další „pruduškové“ bylinky.
VLAŠTOVIČNÍK VĚTŠÍ–Chelidonium majus
Stejně jako kopřiva nebo pampeliška, i tento plevel se řadí mezi výborné rostlinné léky, přičemž nejlépe působí na žlučník. Pomáhá při žloutence, bolestech, písku a žlučových kamenech. Současně léčí i játra, dvanácterník a slezinu, obnovuje vynechanou menstruaci a příznivě ovlivňuje její pravidelnost, uvolňuje křeče hladkého svalstva, uklidňuje nervovou soustavu, má protibakteriální i protirakovinné účinky. Zevně je osvědčeným lékem na bradavice.
Kvůli své mírné jedovatosti patří vlaštovičnik k nebezpečným rostlinám. Neužíváme jej samostatně, ale přidáváme nanejvýš do 1/4 objemu čajové směsi.
VRBA BÍLÁ – Salix alba
Vrbová kůra obsahuje salicyl, látku snižující teplotu, proto ji nazýváme „rostlinným aspirinem“. To ji předurčuje k léčbě chřipkového onemocnění, ale také dny a revmatismu. V některých čajových směsích, například při ženských nemocech a na zlepšení trávení, se využívají její stahující účinky. Ty se dobře uplatňují i zevně jako součást sedacích koupelí nebo na omývání kožních vyrážek a drobných poranění.
Vrba působí poměrně silně, proto ji užíváme nejčastěji jako součást čajových směsí. Nedoporučuje se při žaludečních vředech, krvácení a v těhotenství.
VRBKA ÚZKOLISTÁ – Chamaerion angustifolium
Čaj z vrbky má protizánětlivé účinky, což se dobře uplatňuje v trávicích orgánech, při léčbě žaludečního a dvanácterníkového vředu. Dobře léčí močové orgány, účinkuje podobně jako vrbovka, kterou může při onemocnění prostaty nahradit. Rusové ji s oblibou užívají k prevenci a podpůrné léčbě rakoviny.
Při užívání vrbky, i samostatně, se žádné nepříznivé účinky nezjistily. Obsahuje však některé látky, které nejsou vhodné k dlouhodobému užívání.
VRBOVKA MALOKVĚTÁ – Epilobium parviflorum
Hlavním léčebným i preventivním uplatněním vrbovky je její výborný účinek na močové orgány, který se osvědčil především u mužů trpících na problémy s prostatou. Při prvních příznacích této nemoci začneme ihned pít čaj z vrbovky, ale doporučuje se také po operaci prostaty. Vrbovka však neslouží jen při potížích s prostatou. Má velmi dobrý účinek i na mužské i ženské močové ústrojí. Svou močopudností je prospěšná také při vysokém tlaku krve a všech onemocněních srdce.
Užívání vrbovky, i samotné, nemá žádné vedlejší účinky, čaj můžeme v obvyklém dávkování pít i dlouhodobě.
VŘES OBECNÝ – Calluna vulgaris
Dezinfekční působení vřesu se nejlépe osvědčilo v močových cestách při nemocech ledvin a prostaty. Jeho dobrou vlastností je, že podporuje vylučování kyseliny močové z těla, a to i tehdy, když se už ukládá v kloubech. Svojí močopudností prospívá, stejně jako celík, také u dalších nemocí, při nichž je zapotřebí tělo odvodnit, například při otékajících nohách.
Vřesový čaj má příjemnou chuť, můžeme jej pít i ve větším množství, což je při ledvinových problémech výhodné, ale dávkování nezvyšujeme.
VŠEHOJ LÉČIVÝ (ŽENŠEN) – Panax ginseng
Léčivá hodnota ženšenu spočívá v mimořádně posilujícím účinku na celý organismus, od trávení, přes nervovou soustavu, srdce a krevní oběh až po sexualitu. Je to univerzální lék i preventivní prostředek, který si jednou za čas dopřejeme
YZOP LÉKAŘSKÝ – Hyssopus officinalis
Největší hodnotou yzopu je jeho všeobecně posilující účinek na celý organismus, osvědčený hlavně u starších lidí. Jeho mezi bylinkami zřídkavou vlastností je, že mírně zvyšuje krevní tlak, čehož se využívá v mnoha čajových směsích. Prospívá také při kašli a astmatu, zlepšuje chuť k jídlu a odstraňuje noční pocení. Svými zevními účinky je yzop podobný šalvěji, osvědčil se na zánět krku a ústní dutiny.
Yzopový čaj je chutný a můžeme jej pít i samostatně, ochucený medem a citronem, jako zdravý nápoj, ne však přespříliš, neboť jako všechny posilující bylinky, může se obrátit proti nám. Nedoporučuje se jeho užívání při nervozitě a v těhotenství.
ZÁZVOR PRAVÝ – Zingiber officinale
Léčebné využití zázvoru vychází z indické ajurvédy, podle níž léčí zažívací ústrojí, zlepšuje trávení a látkovou přeměnu. Potvrzuje to také jeho silná pálivá a hořká chuť. Zázvor obsahuje účinné látky podobné acylpyrinu. Zevně slouží spařený dřevnatý kořen formou horkých obkladů na ztuhlé svalstvo krku, končetin a jiné svalové bolesti.
Kvůli silnému účinku používáme vnitřně zázvor velmi opatrně, neboť ve větších dávkách může způsobit různé poruchy a celkovou slabost
ZEMĚDÝM LÉKAŘSKÝ – Fumaria officinalis
Jediným, zato důležitým účinkem zemědýmu je jeho schopnost silně čistit krev. Proto pomáhá při všech kožních onemocněních – nečistotách pleti, akné, vyrážkách, ekzémech a lupénce. Příznivým vlivem na krvinky upravuje srážlivost krve, zlepšuje její kvalitu, reguluje krevní dak a celkově posiluje organismus.
Zemědým patří mezi mírně jedovaté rostliny, proto se vyhýbáme samostatnému užívání a dávkujeme jej opatrně. V čajových směsích můžeme využívat jeho dobrých účinků bez obav.
ZEMĚŽLUČ LÉKAŘSKÁ - Centaurium erytraea
Povzbudivě dráždí celý trávicí trakt od chuťových buněk až po střeva, čímž zlepšuje chuť k jídlu. Podněcuje imunitní systém, tvorbu červených krvinek, příznivě se projevuje při nepravidelné menstruaci, epilepsii, cukrovce a slábnoucím zraku, vnitřně podporuje hojení ran.
Zeměžluč můžeme užívat i samostatně, žádné nepříznivé účinky nebyly zjištěny, působí však silně, proto ji nepředávkujeme a užívání občas přerušíme.