Extrakt ze semen grepu

Grapefruit není příliš oblíbené ovoce, je velký, špatně se loupe a vlastně je i dost málo chutný. Pro mnohé patří kvůli své hořkosti k méně oblíbeným zdrojům vitamínů. Taky má spoustu pecek. A právě tyto pecky skrývají poklad. Jejich účinky nejsou známy dlouho. Teprve v roce 1980 si jeden zahrádkář všiml, že jadérka grapefruitu na kompostu nemění svou konzistenci, nehnijí, neplesniví.

Tento zahrádkář byl zároveň lékař a fyzik Jacob Harich. Zkoumáním grepového semínka zjistil, že je především významným zdrojem bioflavonoidů a dalších látek, jejichž společným působením je silný antivirový, antimikrobiální a protiplísňový účinek. Bez nadsázky se dá říct, že doktor Harich objevil v grepovém semínku silné přírodní „antibiotikum“. 

Zjistil, že extrakt působí až proti osmi stovkám kmenů bakterií a virů, proti stovce kmenů plísní a také proti jednobuněčným parazitům. Samotné bioflavonoidy navíc ulehčují trávení, čistí organismus a posilují imunitu, čímž napomáhají v prevenci proti nachlazení, infekcím a zápalům. Mají též antioxidační účinky spočívající v zachytávání volných kyslíkových radikálů. V malém semínku se tak koncentruje schopnost problém řešit (ničení bakterií, virů a plísní) a zároveň posilovat organismus a problémům předcházet. 

Extrakt z grapefruitových jadérek je tekutina vytlačená ze semen a bílých membrán grapefruitu. Je velmi ceněný pro silné antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti. I když existuje řada studií, které podporují úžasné vlastnosti extrakt z jadérek, nejsou obecně tak známé. 

Zlepšuje zdraví trávicí soustavy  

Zažívací problémy jsou v současné době velmi časté a to nejen vzhledem k životnímu stylu lidí ale i vzhledem k jejich nezdravým stravovacím návykům. Lidé se tak často setkávají s příznaky jako je pálení žáhy, průjem, bolest břicha, zácpa a nadýmání.

Extrakt z grapefruitových jadérek pomáhá zlepšit zdraví trávicí soustavy tím, že brání škodlivým bakteriím a kvasinkám, aby se v trávicím traktu množily. Candida albicans je běžně se vyskytující patogenní houba, která se může velmi rychle množit v zažívacím traktu a způsobit vážné zažívací potíže. Mnoho lidí spoléhá na antibiotika, která jim mají pomoci ulevit od zažívacích potíží. Jenže antibiotika nerozlišují mezi dobrými a nežádoucími bakteriemi. Ničí tedy všechny bakterie, čímž vlastně mohou způsobit další zažívací obtíže. Naproti tomu extrakt z jadérek pomáhá předcházet množení Candida albicans, ale zároveň neničí dobré bakterie.

Extrakt z grepových jadérek má silné antimykotické, antibakteriální i protizánětlivé vlastnosti.

Zabraňuje kožním problémům  

Extrakt z grapefruitových jadérek obsahuje vysoké množství antioxidantů, vitamin E, kyselinu linolovou, flavonoidy a polyfenoly nazývané proantokyanidy. Vysoká antioxidační aktivita extraktu z jadérek pomáhá v boji proti volným radikálům, které způsobují infekce. Vitamin E pomáhá zvýšit výrobu kolagenu, která dělá  pleť pevnější a mladší. Extrakt z jadérek má silné antimykotické a antibakteriální vlastnosti, které chrání před běžnými infekcemi kůže jako je akné, bradavice, ekzémy, Candida, opary, lupy, plísně nohou a pásový opar.

Pokud se potýkáte s akné nebo s ostatními kožními infekcemi, které jsou výše zmíněny, navlhčete vatovou podušku vodou a pak přidejte jednu až dvě kapky extraktu z jadérek. Přetřete poduškou postiženou oblast 2-3 krát denně, abyste zlepšili stav pleti.

Má protirakovinnové vlastnosti

Ukázalo se, že extrakt z jadérek účinně bojuje proti rakovinným buňkám. Podle studie provedené v Texas A&M University fytochemikálie nazývané limonoidy A obsažené v extraktu z jadérek brání růstu rakovinných buněk v prsou, plicích, žaludku, tlustém střevě a ústech. Další studie zveřejněná v Oxford Journals informovala, že bioaktivní látky přítomné v grapefruitových jadérkách a vláknině vykazují protirakovinnovou aktivitu.

Zlepšuje zdraví ústní dutiny 

Bakteriální aktivita může zvýšit výskyt mnoha dentálních potíží jako je zápach z úst, zánět dásní a afty. Extrakt z jadérek může pomoci zabránit a vyléčit celou řadu těchto problémů díky svým antibakteriálním vlastnostem.

Zde použijeme 5 kapek extraktu z jadérek v šálku vody na výplachy úst. 

Pomáhá léčit infekce nosní sliznice

Pokud bojujete s těžkou infekcí vedlejších nosních dutin, extrakt z jadérek může pomoci. Antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti extraktu z jadérek spolu s přítomným vitaminem C, který posiluje imunitu, pomůže zmírnit příznaky infekce nosních dutin. 

Pro snížení příznaků infekce nosních dutin smíchejte 2-3 kapky extraktu z grapefruitových jadérek s půlkou šálku horké vody a inhalujte 2-3x denně. Extrakt z jadérek můžete také nakapat do nosní sprchy či před usnutím do zvlhčovače umístěného do ložnice. Na celkové posílení imunity můžete přidat 20 kapek do šálku vody a pít 3x denně. 

Mezi některé další zdravotní přínosy extraktu z jadérek patří lepší imunitní funkce u pacientů s AIDS, snížení výskytu nachlazení a syndromu chronické únavy. 

Pro ženy má velmi pozitivní vliv pravidelné užívání tohoto přírodního protiplísňového prostředku v jakémkoli krizovém období života tj. očištění organismu od kvasinek a posílení imunitního systému zvláště v době klimakteria. I když není užívání extraktu z jadérek v tomto čase samospasitelné, resp. je nutné přijmout i další “opatření”, ukazuje se jako dobrý pomocník. 

 

Stručně příklady použití výtažku z grepových semínek

Zevní použití extraktu:

- poševní záněty, mykózy a parazitální onemocněních (např. chlamydie) - výplachy

- bércové vředy - obklady

-  infekce dutin, nosohltanu, průdušek - inhalace

-  záněty v ústní dutině – afty, záněty dásní, zubní kazy.

-  problémy vyskytující se na kůži, na nehtech i na sliznicích – opary, akné, ekzémy, kopřivky, mykózy, dermatitidy,  

   lupénka, pásový opar.

-  bolesti a záněty uší – aplikovat výtěrem vnitřku ucha a boltce

-  problémy vlasů a pokožky ve vlasech (např. lupy) -  oplach 

-  pomůže i u likvidace bradavic.

- pocení nohou.

Vnitřní použití extraktu :

-  podpůrný prostředek pro astmatiky.

- blahodárně působí u alergií, především potravinových.

- zklidnění žaludečních a střevních potíží – ať už jde o nadýmání nebo průjem či zácpu

-  působí i na záněty ve střevech, je vhodný při různých formách kolitidy nebo Crohnově nemoci.

-  působí jako přírodní antibiotikum, takže pomáhá při všech případech akutních virových a bakteriálních infekcí.

- posiluje imunitu i u zdravých lidí

- při gynekologických problémech, zejména u zánětů a výtoků 

-  likviduje Helicobacter pylori, který je častou příčinou různých žaludečních potíží, pálení žáhy, dvanácterníkových   

   vředů či dyspepsie

- při cestách do zahraničí používat preventivně denně 

- před pitím vody z pochybného zdroje nakapat do vody 10-25 kapek na litr hodně zamíchat a počkat 5 minut

Uvedené možnosti použití jsou nejčastější a slouží jako příklad použití. Extrakt působí proti všemožným nákazám ať jsou to mikrobi nebo plísně a působení extraktu lze rozšířit na zvířata a rostliny a i prostor kolem nás(dezinfekce). Například postřik pokojových rostlin napadených plísní na 1L vody 15 kapek za 5 min. aplikovat postřikovačem, při pobytu v přírodě dezinfekce ran, poštípání hmyzem, pokousání zvířetem nebo dezinfekce vody k pití. Možnosti použití závisí od pochopení působení extraktu z grepových semínek a na improvizačních schopnostech uživatele.